Wielu turystów marzy o prawdziwie egzotycznych wakacjach w Afryce. Klimat, krajobrazy i kultura są tutaj wyjątkowe, także nic dziwnego w tym, że jest to jeden z najczęściej obieranych kierunków przez podróżujących. Zanim jednam wybierzecie się w podróż życia warto dokładnie zapoznać się z możliwymi zagrożeniami i środkami zabezpieczającymi.

 

Wakacje i upragniona przygoda nie zachęcają do myślenia o ewentualnych niebezpieczeństwach, jednak lepiej przedsięwziąć odpowiednie środki ostrożności, jeśli wyjazd ma być udany.

Szczepienia
Przed wyjazdem do Afryki trzeba dokładnie zorientować się w szczepieniach obowiązkowych i zalecanych. Pierwsza grupa to obligatoryjne szczepienia, które odnotowywane są w międzynarodowej książeczce szczepień, tzw. żółtej książeczce. Należy pamiętać, że jeśli nie będzie posiadać się aktualnych szczepień, które w danym kraju są obowiązkowe, nie zostaniemy do niego wpuszczeni. Do zalecanych szczepień zalicza się te, przeciwko żółtej febrze i cholerze. Możliwością wykonania takich szczepionek najlepiej zainteresować się miesiąc przed wyjazdem. Miejscem w którym przeprowadza się takie procedury jest Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna. Warto również zaopatrzyć swoją apteczkę w leki przeciw malarii.

Bądź zorientowany
Przed wyjazdem do Afryki warto zorientować się w sytuacji i nauczyć się podstawowej wiedzy o regionie, który chcemy odwiedzić. Należy uszanować prawo i kulturę innego kraju i uważać na szczegóły, które nam mogą wydawać się zupełnie nieszkodliwe, podczas gdy dla tubylców będą obraźliwe. Warto więc pamiętać o tym, żeby kobiety nie odsłaniały za dużo ciała, żeby zawsze się tarować i uważać na zakazy fotografowania.